Premiera książki „Wędrówki z Weiserem. Spacerownik po twórczości Pawła Huellego” pod redakcją prof. UG Piotra Millatiego
Wszystko, co oglądały twoje oczy, i wszystko, czego dotykały twoje ręce, dawno już rozsypało się w proch

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Gdańsk Miasto Literatury Unesco zapraszają na wyjątkowe spotkanie wokół książki „𝗪𝗲̨𝗱𝗿𝗼́𝘄𝗸𝗶 𝘇 𝗪𝗲𝗶𝘀𝗲𝗿𝗲𝗺. 𝗦𝗽𝗮𝗰𝗲𝗿𝗼𝘄𝗻𝗶𝗸 𝗽𝗼 𝘁𝘄𝗼́𝗿𝗰𝘇𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗣𝗮𝘄ł𝗮 𝗛𝘂𝗲𝗹𝗹𝗲𝗴𝗼” - pod redakcją i wstępem prof. UG Piotr Millati z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG. Publikacja jest hołdem złożonym wybitnemu pisarzowi, a zarazem zaproszeniem do ponownego odkrycia Gdańska jego oczami.
„Wędrówki z Weiserem” to literacka arka, w której ocalono świat wyobraźni Pawła Huellego. To książka dwudzielna, jak sama natura twórczości autora Castorpa: rozpięta między intelektualną dyscypliną eseju a zmysłową radością wędrówki. To także hołd złożony pisarzowi, który był wybitnym kartografem gdańskiego genius loci:
𝗖𝘇𝗲̨𝘀́𝗰́ 𝗜: Motywy – prowadzi czytelnika przez labirynt inspiracji pisarza: od literackich dialogów z Grassem i Mannem, po intymne wyznania o rodzicach.
𝗖𝘇𝗲̨𝘀́𝗰́ 𝗜𝗜: Miejsca – materializuje literacką fikcję, wiodąc nas szlakiem zerwanych mostów, chropowatych murów Wrzeszcza czy kajakowych wypraw po Motławie.
„Wędrówki z Weiserem" to niecodzienny spacerownik pozwala przejść od intelektualnej refleksji nad tekstem do fizycznego doświadczania gdańskiego genius loci. W powstanie książki zaangażowane było szerokie grono przyjaciół pisarza oraz badaczy literatury z Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologicznego UG.
Na kartach tej książki ożywają literackie widma i realne historie. Eseje zgromadzone w części Motywy prowadzą nas przez labirynt inspiracji Huellego: od dialogu z Grassem i Mannem, po intymne wyznania o matce i ojcu. Z kolei część Miejsca materializuje literacką fikcję. Wiedzie nas szlakiem zerwanych mostów, pozwala dotknąć chropowatości murów we Wrzeszczu i spojrzeć na Gdańsk z perspektywy kajakowej wyprawy po Motławie.
Promocja książki:
- Data: 29.01.2026 o godz. 18.00
- Miejsce: Dom Literatury ul. Długa 35, 80-827 Gdańsk, Polska
𝗦𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗼𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝘂𝗷𝗮̨:
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
- Dom Literatury w Gdańsku
Zapraszamy do wysłuchania podcastu Czytam wszędzie:
O kulisach powstania książki z Piotrem Millatim, inicjatorem i współautorem "Wędrówek z Weiserem", Ewą Graczyk, literaturoznawczynią i redaktorem Tymoteuszem Skibą rozmawia Dagny Kurdwanowska.
Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.